sirke ile zayıflama

sirke ile zayıflama tabirini çok sık duymuşsunuzdur. birçok kişi sirke ile zayıfladığından bahsedip durur. peki sirke ile gerçekten zayıflanabilir mi? sirke ile zayıflama mümkündür. sirke üç bin yıllık geçmişe sahip olan bir türevdir. varlığı asırlar öncesine kadar dayanmaktadır. birçok tedavide kullanıldığı gibi zayıflamaya da oldukça faydalıdır.

sirke ile zayıflama

elma sirkesi ile zayıflayabilmek için yediğiniz yiyeceklerin aşırı kaloriye sahip olamaması gerekmektedir. üzüm ve elma sirkesinin çok kilolu kişilerde yani obezlerde zayıflık sağlandığı ispatlanmıştır. obez olan birçok denekte sirke etkili olmuş ve yüz güldürücü sonuçlar alınmıştır. yaygın olarak var olan görüş sadece elma sirkesinin zayıflattığı yönündedir. fakat bu doğru değildir üzüm sirkesi de elma sirkesi kadar zayıflamaya yardımcıdır.

özellikle balzamik sirke tadının yağa benzemesi yönünden salatalarda sıkça kullanılarak ekstra yağ kullanımının önüne geçiyor. böylece yüksek kolesterole sahip kişilerin kolesterol düzeylerinin düşmesi sağlanıyor. bahsettiğimiz üç sirke türü de gönüllü kişiler üzerinde denenerek zayıflattığı ispatlanmış sirke türlerindendir.

sirke ile zayıflama sürecinde nelere dikkat etmeliyiz?

sirke saymakla bitmeyen faydaya sahip asetik asit olarak bahsedilen bir türevdir. sirke içerisinde faydalı birçok enzim içermektedir. fakat kullanırken son derce dikkatli olmakta fayda vardır. sirke kansızlığa iyi gelen bir nimettir. aynı zamanda vücuttaki, iltihaplar ile savaşması da ispatlanmış diğer bir gerçektir. ayrıca nezle grip gibi vücuttaki bağışıklığı düşüren birçok hastalığa iyi gelmektedir. göze de çok faydalı olduğu bilinmektedir.

sirke eskiden anti bakteriyel özelliğe sahip olması ile sebze ve meyveleri yıkarken kullanılan ve hatta evdeki temizlik sularına bile dökülen bir maddeydi. fakat günümüz bilim çevreleri, içerisinde bulunan kimyasal yapıyı inceleyerek vücuda olan diğer faydalarını da ortaya çıkarmışlardır. özellikle son dönemlerde elma sirkesi‘ nin vücuttaki kötü kolesterol seviyesini düşürdüğünün ispatlanması üzerine bu sirkeye olan eğilim artmıştır. etrafımızda sıkça elma sirkesi‘ nden zayıflayanları duymamızın sebebi budur.

sirke ile özellikle zayıflamak isteyen kişiler mide ve bağırsak hastalıklarına sahip olmamalıdır. aksi takdirde zaten sıkıntılı olan organlarınıza zarar vermiş olursunuz. mide ve bağırsak sıkıntısı yaşayan kişilerin sirkeyi direk bardakla içerek değil de salatalarda bir yiyecek ile karıştırmaları daha uygun görülmüştür. bu sayede vücudunuza zarar vermeden sirkeden faydalanmış olursunuz.

zayıflamak için sirke nasıl kullanılmalıdır?

sirkeyi aşağıdaki tarifle şu şekilde kullanmalısınız:

  • dört bardak su, dört yemek kaşığı bal, dört yemek kaşığı elma sirkesini cam bir sürahide iyice karıştırmalısınız. hazırlanan karışımı her öğünden sonra yarım çay bardağı şeklinde içerek kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. bu tarif en fazla bir ay uygulanmaktadır.
  • elma sirkesinin etkisini artırmak için ayrıca sabah, öğle ve akşam mutlaka 15 dakikalık egzersiz uygulanmalıdır. sirke içilmesiyle bir ayda 4-8 kilo arasında kilo veren kişiler bulunmaktadır.
  • tek başına hiçbir madde tam olarak zayıflamayı sağlamaz. etkisini artırmak için düşük kalorili besinler tüketmeniz tavsiye edilir. özellikle herhangi bir mide sorununuz var ise kullanmayınız. aksi takdirde mide kanamasına dahi sebep olabilecek kuvvette bir asitten oluşmaktadır.